Psikoloji Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlıklı İlişkinin Önemli Bir Parçasıdır.!
Psikoloji Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlıklı İlişkinin Önemli Bir Parçasıdır.!

Psikoloji Sağlıklı Cinsel Yaşam Sağlıklı İlişkinin Önemli Bir Parçasıdır.!

Cinsel yakınlık, ilişkide önemli bir yer tutmaktadır. Cinsel yakınlık da eksikliğin nerede olduğunun farkında olmak çiftler için önemlidir. Tercih edilen; her iki partner tarafından kabul edilebilir bir şekilde, birbirine paralel, eş zamanlı ve rahat bir biçimde cinsel ilişkide bulunmaktır.

Çiftlerin cinsel yakınlık ihtiyaçları çok farklı olabilir. Bazı çiftler yılda bir veya iki kez cinsel ilişkide bulunmayı " normal" olarak kabul ediyor olabilirler.  "Normal" ilişki sıklığı için "günde bir; vakit varsa çok "denebilir. Kişilerin ihtiyaçlarının farklı olduğu durumlar da, dışarıda bir ilişkiye, vajinismusa veya benzeri bir problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Cinsel ilişkide; arzu, istek ve ihtiyaçta denk gelemeyiş çiftler arasında problem yaratabilir. Bazı çiftlerde cinsel ilişki profili; engelleyici, sınırlayıcı, baskılayıcı, daraltıcı ve fakirleştirici olabilir. İlişkide iyi hissedebilmek kadar, cinsellikte iyi hissedebilmek önemlidir. İlişki sonrası sarılarak yatan çiftlerin cinselliğinde neredeyse problem yoktur. İlişkide fiziksel yakınlık ve mesafe ayarı iyi hissettirmelidir
Bir ilişkide cinsel ilişki problemi varsa, ilişkideki diğer yakınlık alanlarına da bakılmalıdır. Sözel olmayan fiziksel yakınlık vasıtasıyla duygunun verilmesi ve kabul edilmesi süreci nasıl? Kabul ve tolere edebilme süreci iyi işliyor mu? Reddedilme ,müdahale edilme ve güven korkuları mevcut mu?... Tüm bu veriler çok önemlidir. Ayrıca "emosyonel yakınlık" dediğimiz bir kişinin partnerinin yaşadıkları ve hissettikleriyle duyumsal ilişki kurabilme yeteneği de ilişkiyi etkiler. Birlikte bir şey yapabilme, aktivitelerde bulunabilme, bir kişinin birlikte veya tek başına ne olduğunu, ne istediğini bilme çiftlerin uyumlu ilişkiye sahip olabilmeleri için önemlidir.
Çiftler cinselliği konuşabilmelidirler. "Hazır olunca konuşurum" gibi bir düşünce, böyle bir sürece ihtiyaç duyulması, zaten cinselliğinizin nasıl olduğu konusunda fikir verir. Unutmayın ki; cinsel ilişkiniz kadar kendi cinselliğinizle ilişkiniz de önemlidir.
İnsanların cinselliğini etkileyen en önemli faktörler; yanlış inanç ve kavramlar, gerçek ötesi beklentiler, kötü iletişim, fiziksel problemler, olumsuz hayat olayları, eşin problemleridir. Bu etkilenmeyi devam ettirici faktörler ise; yakınlık ve güven hissinin kaybı, suçluluk ve utanç, seyirci kalma, kızgınlık, performans baskısı ve eleştirilme korkusudur.

Cinsel ilişki problemini çözebilmek için sadece cinsellik hakkında bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Her canlının doğal programında bu bilgi mevcuttur. Ayrıca çeşitli yanlış bilgiler ve öğretiler bu doğallığı daha da problemli hale getirebilmektedir. Her çiftin ilişki profili farklı olduğundan çözümlerde spesifik olacaktır. Bu noktada bir uzmana başvurarak ilişkiniz yıpranmadan çözüm bulma şansı her zaman vardır.